Jakie właściwości ma jagnięcina?

Jakie właściwości ma jagnięcina?

Jagnięcina wychodzi z jagniąt do 12 miesiąca życia, chociaż w sprzedaży znajdują się najwyżej kilkumiesięczne jagnięta (https://ranozebrano.pl/mieso-ryby/jagniecina). Szczególnie doceniane jest mięso lekkich jagniąt ze względu na niewielką ilość kalorii i dużą białka. Jest mięsem niezwykle doskonałej klasy: delikatnym, soczystym, lekkostrawnym oraz świetnie przyswajalnym. Jest także bogata w związki mineralne: mikroelementy (Potas, Żelazo, Sód) oraz mikroelementy (m.in. Cynk). Jagnięcina to także mnóstwo witamin: B1,B2, B6, B12 oraz PP.

Wartości wzmacniające

Mięso jagnięce jest zdrowe, lekkie oraz charakteryzuje się ogromną wartością kaloryczną. Rezultaty wielu badań wyraźnie dowiodły, iż ma ono wartości prozdrowotne. Jagnięcina różni się, we współzależności od części, wartością odżywczą – bardziej tłuste, natomiast zatem również bardziej kaloryczne jest mięso z górnych części tuszy. Jagnięcinę wyróżnia niewielka ilość tłuszczu śródmięśniowego, duży poziom białka (o cechach hipoalergicznych) i spora ilość witamin (B1, B2, PP i B6, B12, folianów) oraz elementów mineralnych.

Lecznicze wartości mięsa jagnięcego

W wielu państwach działają ośrodki zajmujące się badaniami nad chowem owiec. Projekty badawcze realizowane od lat, potwierdzają wyjątkową właściwość owiec. Owce są ssakami niechorującymi na nowotwory! Ową właściwość zawdzięczają kwasom orotowym, jakie są w ich systemie. Co istotne, doświadczenia przeprowadzone na owcach, dowiodły, iż najwięcej kwasu oraz co za tym idzie najlepsze antyrakowe wartości jagnięciny, ma mięso, jakie jest produkowane w normalnych warunkach.

Jagnięcina jest delikatna oraz podobnie jak mięso z kurczaka lub królika jest zalecana małym dzieciom, jakie rozpoczynają dostawać stałe posiłki. Powinny ją spożywać także osoby skarżące się na przypadłości ze strony układu pokarmowego oraz podniesiony stopień cholesterolu. Ze względu na ilość łatwo strawnego żelaza jagnięcina jest zalecana anemikom. Dodatkowo jest zarzewiem witamin z klasy B, jakie mają dobry wpływ na działanie systemu nerwowego oraz metabolizm.

Znaczenie jagnięciny dla zdrowia

Możne w białko mięso jagnięce ma potrzebne treści, jakie funkcjonują wprost na wsparcie mięśni, kości i skóry. Witamina B12 jest przydatna w redukcji homocysteiny, utrzymując jej niewielki stopień. Homocysteina jest aminokwasem, jaki może wywołać naruszenie ścian naczyń krwionośnych oraz duży poziomu cholesterolu we krwi, z którym wiąże się podwyższone zagrożenie dolegliwości sercowo-naczyniowych. Mięso jagnięce jest także zwłaszcza bogate w niacynę (witaminę B3).

Jedzenie zdjęcie utworzone przez KamranAydinov - pl.freepik.com